Podľa čoho vyberáme hokejové korčule?

Šport

Keďže sa ľadový hokej hrá na ľadovej ploche, sú kvalitné hokejové korčule nevyhnutnou súčasťou hokejovej výstroje hráčov aj brankára. Výber a kúpa hokejových korčúľ závisí od pokročilosti hráča a jeho požiadaviek. V zásade platí, že čím je hra profesionálnejšia, tým kvalitnejšie,  tvrdšie a pevnejšie musia byť korčule. Pre hráčov na amatérskej úrovni, začiatočníkov, či rekreačných hokejistov postačujú korčule v základnej rade, ktoré sú mäkšie a tým pádom aj komfortnejšie. Výber je dôležitý, nakoľko nevhodne zvolené korčule môžu negatívne ovplyvniť športové výkony hráča.

Korčule pre začínajúcich hráčov

Hokejové korčule rôznych značiek
Špecifikácie hokejových korčúľ

Pre amatérskych hráčov nie je samozrejme nutné vyberať drahé modely korčúľ. Ak sa rozhodnete pre overenú značku a špecializovanú predajňu, budete mať záruku, že korčule spĺňajú kvalitné úžitkové vlastnosti a že sú vyrobené z moderných materiálov. Pre začínajúcich hráčov je okrem pohodlia dôležitá aj dokonalá ochrana. Najmä v oblasti členka by mali byť kvalitné hokejové korčule vystužené penovými vankúšikmi, ktoré stlmia prípadný zásah pukom, či úder hokejkou. Vložka by mala byť anatomicky tvarovaná a vyrobená z materiálu, na ktorom sa nebude chodidlo šmýkať. Klasické zaväzovanie na šnúrky je ideálne pre začínajúcich hráčov a tiež pre deti, lebo dobre spevní nohu v korčuli. Veľkosť sa vyberá presne podľa dĺžky chodidla, hokejové korčule nesmú tlačiť, ani byť voľné. Vonkajší materiál na topánke musí byť dostatočne pevný a odolný. Vnútorná podšívka by mala dobre odvádzať vlhkosť a zabraňovať nadmernému poteniu. Hokejové korčule musia disponovať kvalitnými nerezovými čepeľami. Vďaka ostrým nožom sa môže hráč rýchlo a obratne pohybovať na ľade.

Starostlivosť a údržba

Aby nám hokejové korčule spoľahlivo a dlhodobo slúžili a zabezpečili potrebnú ochranu, je nutné postarať sa o ich pravidelnú údržbu. Pred každým tréningom je nutné skontrolovať, či nie sú uvoľnené nity, ktoré spájajú nože s holderom. Zároveň je vhodné skontrolovať ostrosť nožov. V prípade, že sú tupé, je vhodné obrátiť sa na profesionálnu službu brúsenia nožov. Po každom tréningu, či zápase sa topánky nechajú voľne vyvetrať. Nože sa po použití musia z dôvodu ochrany pred koróziou utrieť handričkou do sucha.

Široký sortiment hokejových potrieb pre začínajúcich hráčov aj profesionálov nájdete na https://www.hokejovekorcule.sk. Obchod sa vyznačuje vysokými skladovými zásobami a spoľahlivosťou.