Toto by ste mali vedieť predtým, než sa rozhodnete pre odstránenie tetovania

Móda a životný štýl, Zdravie a výživa

Odstránenie tetovania je možnosť, nad ktorou uvažovali hádam všetci, ktorí majú na tele ozdobu, ktorú ľutujú. Dnešná plastická chirurgia nám ponúka hneď niekoľko možností na odstránenie tetovania – najúčinnejšou formou však ostáva odstránenie laserom. Pokiaľ ste tiež premýšľali nad tým, že by ste si neželané tetovanie nechali odstrániť, tu je niekoľko vecí, o ktorých by ste mali vedieť.

Odstránenie tetovania nie je zaručené

Predtým, než zákrok absolvujete, by ste mali absolvovať konzultácie s odborníkom – alebo aj viacerými. Odstránenie tetovania nie je garantovaný proces, a v niektorých prípadoch môže na pokožke ostať vyblednutá kresba alebo nepekná jazva.

Jeden zákrok na úplné odstránenie tetovania nestačí

Tetovanie nikdy na prvý šup neodstránite úplne. Dokonca pri bežnom čiernom pigmente začnete vidieť blednutie po druhom až treťom zákroku. Neexistuje jednotný počet zákrokov, pretože to závisí od mnohých vecí:

  • veľkosť tetovania
  • aké je tetovanie staré
  • akú má tetovanie farbu

Každopádne, rozhodnutie odstrániť si tetovanie neviete odvolať v polovici procesu, práve preto, že je založené na blednutí a postupnom rozbíjaní pigmentu.

Nie je jedno, kde máte tetovanie

tetovanie a jeho odstránenieVo všeobecnosti platí, že tetovania, ktoré sa nachádzajú bližšie k srdcu – čiže na koži, pod ktorou je silná cirkulácia – sa odstraňujú jednoduchšie. Dôvodom je, že princípom odstránenia tetovania je rozbíjanie pigmentu, ktorý sa aplikoval pod kožu. Rozbité čiastočky však „uprace“ naše telo samo – a v prípade nízkej cirkulácie to potrvá oveľa dlhšie. Pravdepodobne budete potrebovať viac zákrokov na odstránenie tetovania na nohe, než by potrebovalo tetovanie napríklad na bruchu.

Profesionál vs. amatér

Úspešnosť odstránenia tetovania závisí vo veľkej miere od samotného tetovania. To, ako hlboko sa pigment nachádza, ako aj jeho kvalita a farba, ovplyvňujú výsledok. Profesionálni tatéri vložia pigment hlbšie pod kožu, a pracujú s kvalitnými materiálmi. Takéto tetovanie sa bude odstraňovať náročnejšie, ako amatérsky vytetovaný obrázok z mladosti.

Sú tu možné vedľajšie účinky

Hoci v dnešnej dobe už veľa vedľajších účinkov nehrozí, je niekoľko rizík, o ktorých by vás mal informovať aj váš lekár. Najčastejším vedľajším účinkom je hyperpigmentácia, prípadne hypopigmentácia, takže zosvetlenie či stmavnutie pokožky. Okrem toho, hoci dnes už len v ojedinelých prípadoch, stále vám hrozí, že na mieste tetovania vznikne jazva.

To je ono, niekoľko dôležitých vecí, o ktorých by ste mali vedieť predtým, než si dáte odstrániť vaše tetovanie.