Strechy- typy a druhy

Stavebníctvo

Strecha predstavuje stavebnú konštrukciu, ktorá je najvrchnejšou časťou stavby a chráni ju. Vďaka strešnému systému je tiež prebytočná voda odvádzaná mimo strechy a zabraňuje jej hromadeniu. Spoznajte hlavné funkcie strechy, jej základné tvary, ako aj typy použitých materiálov. Strecha vás nie len chráni, ale zároveň vyjadruje aj váš štýl a spôsob života. Ak teda zvažujete novú strechu, mali by ste si pozorne prečítať tento článok.

Hlavné funkcie strechy spočívajú v:

 1. ochrana stavby: strecha zabraňuje nežiadúcim poveternostným vplyvom (sneh, dážď, voda, vietor, slnečné žiarenie, akustické zvuky) preniknúť dovnútra stavby. Každá strecha by tiež mala odvádzať prebytočnú vodu z hornej časti stavby a zabraňovať tak jej hromadeniu, čo sa neskôr premietne do poškodenia strešného systému alebo výskytu plesní.
 2. izolačná funkcia: spočíva vo vodotesnení a tepelnej izolácii.
 3. estetická funkcia: dotvára celkový vzhľad objektu.

Existujú viaceré tvary strechy a materiálov, z ktorých býva strešná krytina zhotovená. Medzi základné tvary strechy patria:

 • pultová strecha: má len jednu strešnú rovinu. Používa sa prevažne na stavby na konci pozemku, na prístrešky a podobne. Predstavuje ekonomickú alternatívu, preto sa začína čoraz viac používať aj na stavbách, prevažne na solárnych domoch.
 • sedlová strecha: predstavuje najpoužívanejší typ strechy. Má dve strešné roviny a používa sa väčšinou pri radovej výstavbe domov a bytov.
 • valbová strecha: používa sa na zastrešenie objektov v tvare L a objektov v obdĺžnikovom tvare.
 • stanová strecha: má väčšinou štyri strešné roviny, ktoré sa na vrchole spájajú do jedného bodu.
 • manzardová strecha: stáva sa čoraz obľúbenejšou, pretože umožňuje optimálne využitie nielen podkrovného priestoru, ale aj celkového obytného priestoru v stavbe.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt roofNa základe použitého materiálu pri zhotovovaní strešného systému možno strechy rozdeliť na:

 • keramická strešná krytina – základným materiálom je keramická škridla, ktorá má niekoľkoročnú tradíciu. Základnou surovinou pri výrobe takéhoto typu škridle je hlina. Na stavebnom trhu nájdeme keramickú škridlu vo viacerých farebných vyhotoveniach, pričom sa vyznačujú stálosťou farby a odolnosťou.
 • betónová strešná krytina – základným materiálom je betónová škridla, ktorá sa vyrába z cementu, piesku vody a rozličných prímesí. Vyrába sa vo viacerých farebných prevedeniach, ale sú dostupné aj jej rozličné tvary. Veľmi používanou je aj tzv. bobrovka.
 • bridlicová strešná krytina – základným materiálom je bridlicová škridla, ktorá sa zhotovuje z kameňa, vďaka čomu sa nazýva aj kamenná krytina. Bola veľmi obľúbeným materiálom pri zhotovovaní strešného systému hlavne v minulosti, dnes je jej používanie na ústupe. Vďaka kameňu, ktorý môže byť prírodný alebo umelý, dotvára bridlicová strešná krytina celkový zaujímavý estetický vzhľad celej stavbe.

V súčasnosti sú na strechy v západnom systéme kladené vysoké nároky a požiadavky, ktoré musia byť pred zhotovením strechy splnené. Jedná sa najmä o technické, funkčné a estetické parametre. Avšak stavebný trh už ponúka rozličné riešenia pri montáži alebo rekonštrukcii strechy.