Prečo je potrebné, aby bola fast fashion regulovaná?

E-shopy, Móda a životný štýl

Fast fashion – v preklade „rýchla móda“, sa za posledné dve desaťročia rapídne rozšírila. Svet módy sa stal jedným z najväčších priemyslov, ktoré v súčasnosti existujú. Ako ste už určite zaregistrovali, ľudstvo spoločne s celou planétou čelí zhoršujúcim sa environmentálnym problémom. Tieto problémy nespôsobil nik iný ako človek. Ide najmä o vysokú produkciu oxidu uhličitého a používanie rôznych chemických látok, ktoré sa dostávajú do pôdy, vody a ovzdušia. V dôsledku ľudskej činnosti tak dochádza ku globálnemu otepľovaniu, ktoré sa stalo jednou z najdiskutovanejších tém týkajúcich sa environmentálnych problémov. Práve fast fashion je jedným z dôvodov vzniku environmentálnych problémov. 

Ako môžeme zakročiť proti fast fashion?

Fast fashion a jej regulácia
Dopad fast fashion

Fast fashion vznikla pomerne rýchlo – za dobu niekoľkých desiatok rokov a takisto rýchlo môže aj zaniknúť. Pýtate sa ako? Na to, aby bola fast fashion potlačená, je potrebné, aby sa o tento problém zaujímala väčšia časť populácie, respektíve veľké firmy, ktoré produkujú enormné množstvá odevov.  Aby sa zdvihlo povedomie o danom probléme, je potrebné túto informáciu šíriť medzi ľudí. Keď sa dostatočné množstvo ľudí dozvie, aké problémy spôsobuje odevný priemysel a ako tomu môžeme spoločnými silami zabrániť, budeme na správnej ceste. Dobrou správou je, že povedomie o tejto problematike sa už skutočne dvíha, no nestačí byť len informovaný, treba začať aj konať, ale ako? Na to, aby mohla byť fast fashion zredukovaná je potrebné, aby si každý z nás kupoval len nevyhnutné množstvo oblečenia, ktoré je kvalitné, vďaka čomu je možné ho opakovane nosiť aj niekoľko rokov. Nápomocné bude, ak si väčšie množstvo ľudí začne svoje odevy kupovať v obchodoch z druhej ruky alebo od lokálnych výrobcov, ktorí podporujú ekologickú produkciu odevov. 

Ako vzniká znečistenie spôsobené odevným priemyslom?

Znečistenie planéty v spojitosti s odevným priemyslom vzniká v momente, kedy sú na pestovanie bavlny použité rôzne chemikálie. Tieto chemikálie sa totiž nedostanú len do rastlín, ale aj do pôdy, vody a ovzdušia. Ďalší problém nastáva pri spracovaní bavlny v továrňach, kde dochádza ku vysokej produkcii oxidu uhličitého. V neposlednom rade k znečisteniu v spojitosti s fast fashion dochádza aj pri preprave odevov medzi jednotlivými krajinami. Viac informácií o problematike fast fashion nájdete na internetovej stránke https://upcycle.sk/