LED svietidlá – osvetlenie, ktoré zaznamenalo najrýchlejší rozvoj

Domácnosť, Technika a zariadenia

Light Emitting Diode, alebo v preklade svetlo vyžarujúca dióda sú moderné a perspektívne svietidlá použiteľné v rôznych aplikáciách. Pri LED svietidlách je vývoj diód  sľubný, pomaly sa svojimi vlastnosťami blíži dennému svetlu a v blízkej dobe možno úplne nahradí klasické žiarovky v domácnostiach. LED žiarovky sa totiž tešia veľkej obľube,nakoľko sú omnoho úspornejšie ako klasické žiarovky.

Zaujímavosti a výhody  LED osvetlenia

Svietidlá umiestnené na stene
Žiarovky a LED diódy do svietidiel

LED svietidlá produkujú viac svetla na Watt v porovnaní s obyčajnou žiarovkou, najvýkonnejšie LED viac ako 160 lm/W, žiarivka 48-65 lm/W, halogénová žiarovka 16-22 lm/W, obyčajná žiarovka cca 15 lm/W LED osvetlenie má pri porovnateľnej svietivosti niekoľkonásobne nižšie prevádzkové náklady. LED svietidlá produkujú neporovnateľne menej tepla ako obyčajné žiarovky, typický do 40°C pri výkone 3-5W dosahujú extrémne dlhú životnosť – okolo 50.000 hodín (viac ako 34 rokov pri 4 hodinovej dennej prevádzke), špičkový výrobcovia uvádzajú až 100.000 hodín, ale ich cena je 3x vyššia. Rozsvecujú sa okamžite, sú odolné voči nárazom a inému nešetrnému zaobchádzaniu a sú ideálne pre použitie, tam kde je nutné časté vypínanie a zapínanie. LED svietidlá neobsahujú ortuť ani ťažké kovy škodlivé životnému prostrediu a ľudskému zdraviu.

Rozmiestnenie LED svietidiel v priestore

Navrhnúť správne rozmiestnenie svietidiel pre osvetlenie, nie je jednoduchou záležitosťou a malo by sa naň myslieť už pri samotnom architektonickom návrhu. Umelé osvetlenie by malo byť dostatočne intenzívne, nie však nepríjemne ostré. Osvetlenie by malo vyžarovať teplé a mäkké svetlo so žltkastým nádychom. Mäkké svetlo sa svojim charakterom približuje dennému svetlu a preto by sa jeho zdroj s mliečnym krytom, mal umiestniť tak, aby rovnomerne osvietil celý interiér. Rovnaký efekt dokážu vytvoriť aj stropné svietidlá, ktorých prúd svetla smeruje ku stropu. Bodové osvetlenie by malo mať nižšiu intenzitu a malo by byť nasmerované na časť miestnosti, zátišie alebo predmet, ktorý sa v nej nachádza. Jeho účelom je len napomáhať pri orientácii v interiéri a nechať vyniknúť čaro jeho príjemných zákutí. Nie je vhodné použiť ho ako centrálne osvetlenie. Každá miestnosť by mala mať centrálne osvetlenie, ktoré sa možno nevyužíva každodenne, ale je potrebné. V kuchyni by sa mal kombinovať centrálny zdroj mäkkého svetla a charakterom podobné svietidlo, ktorým je potrebné na svietiť pracovnú plochu.  Ak sa v kuchyni nachádza aj jedálenský stôl, malo by nad ním byť zavesené jedno alebo viac svietidiel, čo závisí od jeho rozmerov. Dobré je ak sa dá meniť ich výška, ktorou si potom upravujeme intenzitu osvetlenia podľa vlastnej potreby. V obývačke je dobré doplniť zdroj centrálneho osvetlenia stropnými alebo nástennými svietidlami s mäkkým svetlom, využijeme na vytvorenie akcentov. Vybavenie kúpeľne svietidlami je ovplyvnené bezpečnostnými normami. Stropné svietidlo by malo byť doplnené minimálne jedným svietidlom nad zrkadlom, alebo viacerými svietidlami po jeho oboch okrajoch. Pri výbere svietidiel do spálne by sme mali myslieť na to, že by sa smer svetla použitých svietidiel mal dať regulovať. Čo sa chodieb a schodísk týka, ich osvetlenie by malo byť v prvom rade dostatočné a bezpečné. Centrálne svietidlo by malo byť umiestnené na strope, na stenách môžu byť doplnené svietidlá na vytvorenie atmosféry alebo akcentov.