Košele na mieru, ktoré pristanú každému mužovi

Textil a obuv

Byť elegantným a štýlovým je v súčasnosti veľmi v móde. Snaha udržiavať sa v čo najlepšej kondícií sa spája so snahou byť vždy perfektne upravený a oblečený. Práve muži preferujú pánske košele, ktoré dokonale doladia ich outfit. Mnohí si kupujú košele na mieru, ktoré sú navrhnuté práve podľa ich predstáv. Ak aj vy chcete byť štýlový a perfektne upravený, košele na mieru sú pre vás tým správnym riešením.

História pánskych košiel

Košele sú súčasťou ľudstva už od nepamäti. Pánske košele, ktoré sa podobajú tým súčasným sa však po prvý raz objavili približne v 19. storočí. Do tohto obdobia sa košele nosily skôr ako spodné prádlo. Prvé pánske košele nemali golier, vďaka čomu skôr pripomínalo dnešné tričká. Neexistovalo zapínanie na hrudi a obliekali sa výhradne cez hlavu. Pánske košele sa nosili podľa postavenia – spodná a stredná vrstva mala pánske košele ušité z ľanu, vyššia často krát dokonca z hodvábu.

Za najluxusnejšiu košeľu sa považuje košeľa čierna. Jej protikladom je biela košeľa, ktorá predstavuje košeľu pre gentlemanov. Už v minulosti sa stala pánska košeľa výhradou vyššej vrsty – v minulosti ju nosily najmä chudobní pracujúci ľudia, ktorí ju však v zápale práce zašpinili. Dovoliť si ju teda mohli len tí, ktorí vlastnili bielych košieľ hneď niekoľko a mohli ich kedykoľvek vymeniť. Už v tomto období však boli košele šité na mieru. Neskôr sa do módy dostali prúžkované košele. Prúžky dokázali zakryť špinu a vďaka nim neudrela druhému človeku okamžite do očí. V minulosti boli tieto košele výhradou obchodníkov. Za zmienku rozhodne stoja aj goliere. Do konca 19. storočia sa košele šili so stojatým golierom, ktorý bol rôzne zdobený. Neskôr sa stojaté goliere zmenili na ležaté a dnes sú stojaté výhradou pre frak alebo smoking.

Košele na mieru v rôznych farbách

Košele na mieru v súčasnosti

Zmeny v nosení pánskych košiel nastali až po skončení prvej svetovej vojny. Pánske košele sa stali veľmi populárnymi pánskymi doplnkami. Prvá pánska košeľa sa začala dostávať do podvedomia ľudí približne v roku 1930. O niekoľko rokov neskôr sa začali nosiť košele s krátkym rukávom. Dnes už pánske košele nájdeme v šatníku každého muža. Košele na mieru sú čoraz populárnejšie, nakoľko mužovi padnú ako uliate. Ak sa chcete o pánskych košeliach na mieru dozvedieť viac, navštívte stránku www.luxusne-obleky.sk.