Kabelky- slabosť každej ženy

Kabelky

Kabelku možno definovať ako predmet, vďaka ktorému je možné prenášať alebo nosiť niektoré veci neustále so sebou. V 21. storočí sú kabelky dôležité nielen pre ženy, ale aj pre mužov. Za kabelku možno považovať všetko to, do čoho môžeme vložiť rozličné predmety. Jedná sa jednak o drobnosti, ale existujú aj také kabelky, v ktorých je možné prenášať veľké predmety (napríklad zošity alebo notebooky).

Súvisiaci obrázokTermín kabelka sa po prvý krát objavil na začiatku 19. storočia. Dovtedy existovali len určité napodobeniny, ktoré sa dnešným kabelkám len podobali. Prvá napodobenina sa objavila už v období staroveku. Neskôr sa začínali zhotovovať brašne z látky a staroveké vaky. Kabelky sa už odjakživa používajú na prenos a úschovu cenností. Aj keď v minulosti boli výhradou mužov, od 15. storočia sa kabelky začínali stávať populárnymi aj medzi ženami, ktoré menšie kožené vrecká, v ktorých mali uložené rozličné cennosti nosili upevnené na stehnách. V tomto období sa začali zhotovovať aj väčšie kabelky, ktoré slúžili ako batožina. V minulosti boli kabelky zhotovované väčšinou ručne, preto mali oveľa väčšiu hodnotu. V súčasnosti, vďaka zavádzaniu nových výrobných postupov a materiálov sa cena kabeliek podstatne znížila.

V súčasnosti sa kabelky tešia popularite jednak u žien, ale rovnako aj u mužov.  U žien sú populárne takmer všetky druhy kabeliek, muži uprednostňujú kabelky aktovkové, športové alebo kabelky určené na každodenné nosenie – tzv. crossbody kabelky.

Súčasné kabelky možno rozdeliť do viacerých skupín. Najčastejšie sa kabelky delia podľa ich veľkosti a účelu, na ktorý sa používajú. Medzi základné typy kabeliek zaraďujeme nasledovné:

  • listové kabelky: typ kabeliek, ktorý je najmenší. Sú vhodné na akúkoľvek spoločenskú udalosť. Listové kabelky sú malé, obdĺžnikového tvaru a vzhľadom na to, že nemajú ramienka sa najčastejšie nosia v rukách.
  • kabelky na každodenné nosenie: sem zaraďujeme tzv. „shopper bag“, „satchel bag“ a „hobo bag“. Tieto druhy kabeliek sú charakteristické tým, že je možné v nich nosiť takmer čokoľvek. Sú väčšie, určené na každodenné nosenie, ale ak sú vhodne doladené, je možné ich nosiť aj na spoločenské udalosti.
  • aktovkové kabelky: tento typ kabeliek je rovnako určený na každodenné nosenie. Aktovkové kabelky bývajú najčastejšie vyrobené z kože, sú obdlžníkového tvaru a majú väčšie rozmery.
  • batohy: batohy sa začínajú stávať módnym hitom. Nosia sa na chrbte, vyrábajú sa z kože alebo z textílii a dokážu veľmi zaujímavo dotvoriť akýkoľvek outfit.
  • športové tašky: typ kabeliek, ktoré sú určené pre nosenie na športoviská alebo do fitness centier. Do športových tašiek môžeme uložiť všetky potrebné predmety, ktoré budeme pri športovej aktivite potrebovať. Jedná sa o fľaše, oblečenie ale aj rôzne športové doplnky.