Impregnácia dreva je dôležitý krok v ošetrovaní dreva

Domácnosť, Stavebníctvo

Drevené stavby a výrobky z dreva nám svojím prírodným charakterom spríjemňujú obydlie aj široké okolie. Drevo je nenahraditeľným stavebným prvkom. Je obľúbené pre svoje tepelnoizolačné  vlastnosti, ale aj charakteristický vzhľad. Aby sme mali osoh z dreva dlhodobo, je potrebné dopriať mu starostlivosť. Prvotný krok, ktorý nám zabezpečí hĺbkovú ochranu dreva je impregnácia dreva. Následné ošetrenie zabezpečí povrchovú ochranu. Medzi ne patrí lazúra a povrchové nátery. Spôsob ošetrenia dreva vyberáme podľa toho, či je použité v exteriéri, alebo vo vnútri, ako je zaťažené, prípadne na čo bude použité.

Ako ošetrovať záhradný nábytok?

Drevo do našich záhrad jednoducho patrí. Drevená lavička, detské drevené ihrisko, altánok z dreva , oplotenie domu, drevené terasy…Všetky tieto drevené prvky nám prinášajú úžitkovú aj estetickú hodnotu. Navyše sa výborne kombinujú s kameňom alebo kovom. Drevo, ktoré je umiestnené vo vonkajšom prostredí podlieha poveternostným vplyvom, vlhku, mrazu, slnečnému žiareniu. Okrem toho ho ohrozujú aj plesne, huby, drevokazný hmyz. Moderné impregnačné nátery dokážu predísť vyššie spomínaným ťažkostiam. Zväčša majú fungicídne aj insekticídne vlastnosti a sú na syntetickej báze. Impregnáciou dreva ošetrujeme drevo hĺbkovo, lebo prípravky prenikajú hlboko do vrstiev dreva. Najdôležitejšie je ochrániť drevo pred nasiaknutím vodou, nakoľko tá vytvára ideálne podmienky pre plesne a huby. Následne je vhodné aplikovať povrchový náter, ktorým môžeme znásobíme účinky impregnácie dreva. Môžeme si vybrať farbu, ktorá úplne prekryje štruktúru dreva a dodá odtieň, ktorý si želáme. Alebo použijeme lazúru na drevo, ktorá ponecháva kresbu dreva viditeľnú. Záhradný nábytok z tvrdého alebo exotického dreva môžeme ošetriť voskovaním alebo olejovaním. Je to ekologická a šetrná forma ochrany.

Ako často opakovať nátery na drevo?

Impregnácia dreva sa vykonáva na suché drevo
Hĺbkové ošetrenie dreva pomocou impregnácie

Impregnáciu dreva vykonávame na suchý, očistený a prebrúsený povrch dreva. Necháme zaschnúť minimálne 12 hodín a následne môžeme aplikovať povrchový náter. Keďže drevo je materiál, ktorý neustále pracuje je vhodné ho pravidelne kontrolovať a prípadne praskliny opraviť. Údržbu je dobré vykonávať každý rok. Kompletnú renováciu dreva treba urobiť vtedy, keď vidíme, že drevo vsakuje vodu. Vtedy opakujeme aj impregnáciu tak, že drevo dôkladne prebrúsime, aby sme ho zbavili všetkých náterov, naimpregnujeme a zároveň ošetríme aj povrchovým náterom. Nádherné inšpirujúce návody na spracovanie dreva a tiež odborné články na tému starostlivosť o drevo nájdene na stránke www.carodreva.sk