Drevené altánky sú okrasou každej záhrady

Stavebníctvo, Záhrada

Ak máte pocit, že vám v záhrade pri vašom rodinnom dome niečo chýba, môže to byť práve drevený altánok. Drevene altanky sú medzi ľuďmi veľmi obľúbené, pretože je to kút, kde si môžete posedieť, oddýchnuť s priateľmi, s rodinou, v teplých letných dňoch sa tam dá grilovať. Drevené altánky môžu byť prakticky umiestnené kdekoľvek na vašom pozemku, môže to byť hneď pri dome alebo aj na konci záhrady medzi stromami, záleží na vás, ktoré miesto si vyberiete.

O drevený altánok sa treba pravidelne starať

Cenovo dostupné drevene altanky
Výhody drevených altánkov oceníte hlavne v letných mesiacoch

Keďže drevo je prírodný materiál, ktorý vplyvom slnečného žiarenia, dažďa alebo vetra degraduje a zvykne hniť, je potrebné sa o vás drevený altánok starať a to tak, že ho budete pravidelne natierať, aby bol chránený pred poveternostnými vplyvmi. Na jeho stavbu si zaobstarajte kvalitné a najmä dobre presušené drevo, ktoré namoríte základným napúšťadlom proti škodcom, plesniam a drevokaznými hubám. Následne aplikujete aspoň dva ochranné nátery ideálne moridlom s prídavkom zložky proti UV žiareniu. Drevené altánky môžu byť v tvare štvorca, obdĺžnika alebo viacuholníka, záleží to aj od veľkosti priestoru, ktorý máte k dispozícii. Ak chcete mať v altánku viac súkromia, môžete si niektorú zo strán nechať plnú ale minimálne dve strany si nechajte otvorené, aby vám do altánku prenikalo slnko a vzduch.

V altánku by nemal chýbať krb

Pri stavbe altánku musíte najskôr vybudovať dostatočné hlboké betónové základy, aby bol altánok stabilný a pevný. Čo sa týka podlahy, môže byť taktiež betónová ale lepšie bude, ak si vyberiete prírodný materiál, drevo alebo korok, mala by sa však dať ľahko udržiavať. Keďže v drevenom altánku budete tráviť najmä letné dni a večery, určite si v ňom nechajte postaviť krb s grilom alebo si tam môžete umiestniť samostatne stojaci gril, na ktorom budete pre návštevy a rodinu pripravovať chutné grilované špeciality. Drevený altánok si môžete postaviť aj svojpomocne, no predsa len, je to už pomerne väčšia a zložitá stavba, preto je lepšie, ak to prenecháte odborníkom, ktorí majú so stavbou altánkov skúsenosti. Ak aj vy hľadáte niekoho, kto stavia drevené altánky, navštívte stránku https://www.e-altanky.sk/.