Čo je karpálny tunel a ako je možné ho liečiť?

Zdravie a výživa

Máte sedavé zamestnanie a často pracujete za počítačom? Aj keď sa to možno nezdá, táto poloha dokáže naše telo poriadne potrápiť. V dôsledku tohto stereotypného pohybu môžu vzniknúť závažné zdravotné problémy. Jedným z nich je napríklad karpálny tunel. Prejavuje sa brnením v oblasti zápästia, tŕpnutím ruky a to nielen počas samotnej práce s počítačom. Prečítajte si o ďalších príznakoch tohto ochorenia a tiež o tom, ako je možné mu predchádza a liečiť ho. 

Aké prejavy sprevádzajú syndróm karpálneho tunela?

Karpálny tunelsi vyžaduje liečbu
Prejavy karpálneho tunelu

Karpálny tunel sa nachádza v zápästí. Ide o akúsi úzku cestičku (štrbinu) v zápästí, pričom z troch strán je ohraničená kosťami a zo štvrtej strany sa nachádza väzivo. V prípade úrazu alebo opuchnutia niektoré šľachy nachádzajúce sa v blízkosti karpálneho tunela môže dôjsť z jeho podráždeniu a následnému zápalu. Tento zápal sa následnej prejavuje brnením v ruke či mravčením v noci i počas dňa. Chvíľkovou úľavou môže byť pomasírovanie či zmena pohybu. V pokročilejšom štádiu dochádza ku strate citlivosti v prstoch, čo môže spôsobovať problémy pri uchopovaní predmetov. Zápal karpálneho tunela sa najčastejšie objavuje u ľudí, ktorí vykonávajú stereotypné pohyby rukou (práca za počítačom), ale tiež napríklad u krajčírky či ľudí hrajúcich na hudobné nástroje. Ako je však možné takýto zdravotný problém vyliečiť? Riešením môže byť zmena zamestnania a rehabilitácia. Pri vážnejších prípadoch sa odporúča operácia, ktorá nie je nijako časovo náročná a zároveň patrí medzi najúčinnejšie spôsoby liečby. 

Ak pracujete na počítači, myslite na prevenciu

O prevenciu syndrómu karpálneho tunela sa hovorí žalostne málo. A pritom každým rokom narastá počet pacientov s týmto ochorením. Správna prevencia vám pomôže udržať si zdravé zápästie. Pri práci s počítačovou myšou a klávesnicou je potrebné, aby ste mali zápästie položené v jednej rovine s predlaktím. Dbajte na to, aby ste ruku neprirodzene nevytáčali, pretože to môže viesť k tomu, že sa vaše šľachy postupom času zdeformujú. Doprajte svojmu zápästiu krátku prestávku aspoň každých 30 minút. Jednoduchými zvykmi zabezpečíte dostatočné prekrvenie a oddych svojmu zápästiu. Ak pociťujete niektoré z vymenovaných príznakov karpálneho tunela, rozhodne neodkladajte návštevu lekára. O syndróme karpálneho tunela sa viac dočítate na webovej stránke https://hippokrates.sk/.