Bolest kolene je noční můrou každého třetího člověka

Zdravie a výživa

Se stárnutím lidského těla začínají stárnout i orgány. Klouby a chrupavky jsou ty orgány, na kterých se věk podepíše jako první. Bolest kolene či kloubů tedy v pokročilém věku není ničím takovým, což by nás dokázalo překvapit. V současnosti však nastává vážný problém, který spočívá v tom, že stále více mladých lidí začíná postihovat bolest kolene či kloubů. Spouštěčů, které dávají podnět ke vzniku bolavých kolen je mnoho. Nejčastěji sem řadíme nesprávný životní styl, nadbytek sportovní aktivity či dědičnost. V mnoha případech má však na bolavé klouby vliv i nedostatek pohybu. Kolena by měly být zatěžovány v optimální míře, dříve či později se na jejich stavu fyzická aktivita dokáže nepříjemně podepsat. Na bolest kolene má vliv i celkové držení těla a nevhodná obuv.

Základní typy bolesti kolene


1. úponová bolest kolene – vzniká přetížením určité svalové partie. Pokud pociťujete bolest kolene například na vnitřní straně kolena v jeho spodní části, příčinou může být vykřivená pánev. Pokud vás koleno pobolívá zvonkajší strany kolenního kloubu v jeho spodní části, je pravděpodobné, že hlavička lýtkové kosti je blokována.


2. patel-femorální syndrom – spojuje se s čéškou, které má funkci kladky pro čtyřhlavý stehenní sval. Při provedení jakéhokoli pohybu dochází ke stlačování jablíčka do jamky, která je tvořena stehenní a holenní kostí. Obvykle vzniká při větší námaze, jako například rychlé chůzi či chození po schodech. Toto onemocnění postihuje většinou sportovně založenejších lidí. Není však výsadou jen pro sportovce, setkají se s ní i běžní lidé, kteří své kolena příliš přetěžují.


3. Tzv. “běžecké koleno” – vzniká při nadměrné zátěži patelární (čéškový) šlachy. Nadměrná zátěž může vést až k bolestivým zánětům šlachy, či dokonce k jejímu protržení. Běžecké, jinak nazývané také skokanské koleno trápí většinou běžce a atletů. Bolest kolene však může být různá. Pokud si nejste jisti, o co se jedná, navštivte lékaře.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt bolest kolene

Postup při určení bolesti kolena


Prvním krokem by měla být urychlena návštěva lékaře. Je důležité, aby lékař určil přesnou příčinu bolesti. Po stanovení diagnozy by měla být navržena správná a efektivní léčba, která pomůže zmírnit bolest. Důležitá je i prevence, proto bychom měli o naše kolena dbát ještě před jejím samotným vznikem.