Ako funguje komínový systém?

Stavebníctvo

Ak sa chystáte na stavbu domu, chalupy či víkendového domčeka, ktorého súčasťou bude aj komín, celý komínový systém by ste si mali premyslieť ešte skôr, ako sa pustíte do samotnej výstavby. Komín je totiž veľmi dôležitou súčasťou celého domu a preto by ste jeho výstavbe mali venovať špeciálnu pozornosť. Komín sa zvonku zdá ako jednoduchá časť domu, nie je tomu však celkom tak. Postaviť správny komín, ktorý funguje efektívne, nie je vôbec jednoduché. Jeho výstavbu navyše musí schváliť technik, ktorý rozhodne o tom, či je váš komínový systém naozaj bezpečný. Prečítajte si o tom, ako komín funguje a či je možné ho postaviť svojpomocne.

Požiadavky na komínový systém by mal spĺňať každý jeden komín

Požiadavky na komínový systém
Rekonštrukcia komínového systému

Zhotoviť taký komín si vyžaduje naozaj bohaté znalosti a preto jeho navrhnutie prenechajte radšej odborníkovi. Ten posúdi, aký druh komínového systému bude pre váš príbytok vyhovujúci. Spoločné však majú jedno – a to požiadavky, ktoré by mal spĺňať každý kvalitný komín. V prvom rade ide o čo najnižšiu, respektíve nulovú nasiakavosť. Správne postavený komín by mal mať dobrý ťah. Ten závisí od navrhnutého a vyhotoveného prierezu. Každý komín by mal byť dobre izolovaný a ani po rokoch by na ňom nemalo byť poznať opotrebenie. Ďalej by sa mal vyznačovať výbornou statikou. Komínový systém nie je ročná ani dvojročná záležitosť. Musí vám slúžiť dlhé roky. Pokiaľ myslíte dopredu, váš komín si navrhnite tak, aby bolo kedykoľvek možné zmeniť palivo bez príliš vysokých dodatočných nákladov.

Chcete si postaviť komínový systém svojpomocne?

V súčasnosti už ani stavba komínového systému nie je žiadnou prekážkou. Ak ste veľký kutil a radi sa púšťate do nových vecí, postaviť si komín bude pre vás určite malina. V obchodoch a na internete dostanete už hotové komínové konštrukcie so všetkými dôležitými súčasťami. Je to niečo ako lego, len v trochu väčšou prevedení. V návode nájdete podrobný postup, no aj tak si radšej pred samotnou výstavbou vypracujte podrobný plán, ktorým sa budete počas výstavby riadiť. Svojpomocná stavba komína je určená pre tých šikovnejších a púšťajú sa do nej väčšinou tí, ktorí chcú ušetriť finančné prostriedky a investovať ich inde.

Všetko podstatné o komínových systémoch nájdete na našej stránke https://odzakladov.sk/.